Jak zwalczyć osy? Inspiracje i porady

2024-02-05
W cieplejsze dni podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu można delektować się słońcem, pogodą i otaczającą przyrodą. Jednak bez względu na to, czy odpoczywasz na tarasie, na działce czy w lesie, musisz uważać na różnego rodzaju owady, które mogą Cię boleśnie użądlić. Szczególnie aktywne są osy, które są bardzo niebezpieczne. Co zrobić, gdy zbudują gniazdo niedaleko Twojego domu? Jak je skutecznie zwalczyć? Oto nasze rady!

W cieplejsze dni podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu można delektować się słońcem, pogodą i otaczającą przyrodą. Jednak bez względu na to, czy odpoczywasz na tarasie, na działce czy w lesie, musisz uważać na różnego rodzaju owady, które mogą Cię boleśnie użądlić. Szczególnie aktywne są osy, które są bardzo niebezpieczne. Co zrobić, gdy zbudują gniazdo niedaleko Twojego domu? Jak je skutecznie zwalczyć? Oto nasze rady!

Spis treści:

  1. Wygląd osy i ich gniazda
  2. Czy osy zagrażają człowiekowi?
  3. Jak zwalczyć osy domowymi sposobami?
  4. Preparaty owadobójcze, czyli jak zwalczyć gniazdo os?

Wygląd osy i ich gniazda

Osy są owadami błonoskrzydłowymi. W Polsce ich największą aktywność obserwuje się pomiędzy kwietniem a październikiem. Osy-robotnice i samce osiągają wielkość do 15 milimetrów, a królowe są nieznacznie większe – zazwyczaj mają do 18 milimetrów długości. Na ich głowach znajdują się zgięte czułki, oczy i żuwaczki. Mają talię, czyli stylik, na której końcu znajduje się żółty odwłok pokryty czarnymi paskami zakończony żądłem.

Ich pożywieniem jest nektar z kwiatów, owoce, a także padlina. Z kolei dla rozwoju larw szczególnie ważne jest białko, dlatego żywione są m.in. mszycami,  gąsienicami, ćmami, meszkami.

Osy zakładają swoje gniazda praktycznie wszędzie, czyli na drzewach, w drzewach, pod ziemią, w budynkach itp. Są to swego rodzaju domki o dość nieregularnych kształtach. Zbudowane są z papieru, który jest wytwarzany przez osy – jest to nadpróchniałe drewno przeżute przez nie i sklejone ich śliną. Przy ich pomocy stopniowo tworzą sześciokątne komory lęgowe, które stają się elementem poziomo usytuowanych plastrów. Ostatecznie takie gniazdo pomieścić nawet kilka tysięcy osobników.

Czy osy zagrażają człowiekowi?

Osy pochodzą z tej samej rodziny owadów co pszczoły, szerszenie i trzmiele. Choć wszystkie są do siebie podobne pod względem ubarwienia, to jednak różnią się wielkością i pewnymi charakterystycznymi cechami.

Szczególnie ciężko odróżnia się osę od pszczoły. Pszczoły m.in. mają ciało pokryte dużą ilością włosków, ciemniejszą barwę, są mniejsze i nie mają talii. Dodatkowo cechują się o wiele łagodniejszym usposobieniem niż osy, co oznacza, że niesprowokowane same nie atakują. Poza tym żądlą tylko raz i giną, a osa może to zrobić wiele razy.

Choć osy są pożytecznymi owadami, to jednak ich użądlenia mogą być śmiertelne dla osób, które są uczulone na ich jad. O ile zdrowy człowiek może przyjąć nawet kilkaset ugryzień osy, tak ten, kto ma taką alergii, jest narażony na wstrząs anafilaktyczny, który może skutkować śmiercią.

Użądlenie przez tego owada objawia się rumieniem, silnym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Po zdezynfekowaniu ugryzienia i przyłożeniu do niego plastra cebuli, cytryny lub kompresu chłodzącego ból powinien szybko minąć. Jednak, gdy stan ofiary się pogarsza, należy jak najszybciej szukać pomocy lekarza. W tej sytuacji kwestia tego, jak zwalczyć osy w domu lub w ogrodzie, staje się bardzo ważna.

Jak zwalczyć osy domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych sposobów na walkę z osami. Jednym z nich jest oprysk wodą z dodatkiem kilku kropel olejku goździkowego. Jego aromat w pomieszczeniu, w ogrodzie lub na balkonie działa na osy odstraszająco, dlatego warto mieć taką miksturę przy sobie, szczególnie podczas prac na działce czy relaksu na tarasie. Podobną niechęć żywią te owady do woni podgrzanego octu.

Dobrym pomysłem jest także przygotowanie zasadzki na osy. Wówczas trzeba odciąć z plastikowej butelki po napoju jej górną część i następnie odwrócić ją oraz z powrotem umieścić w dolnej części. Do tak zbudowanej pułapki należy wlać piwo z cukrem. Osy skuszone słodkim zapachem nie będą mogły się z niej wydostać i utopią się w płynie.

Preparaty owadobójcze, czyli jak zwalczyć gniazdo os?

Co w przypadku, gdy te metody nie będą wystarczające? Jak zwalczyć gniazdo os innymi sposobami? Na pomoc przychodzą profesjonalne preparaty na osy, które można zakupić w takim sklepie jak np. Dezder.com.pl.

Najwięcej insektycydów ma postać aerozolu lub koncentratu do rozcieńczania w wodzie przeznaczonego do oprysku. Wykazując działanie kontaktowe i żołądkowe, znakomicie sprawdzają się one przy eliminowaniu owadów latających. Zaleca się spryskanie wszystkich powierzchni, gdzie zaobserwowano osy, miejsca ich spoczynku i drogi lotu. 

Niektórymi substancjami można także spryskać gniazda os. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby ich nie rozdrażnić, gdyż takie działanie może skończyć się tragicznie.

W sytuacji, gdy chcesz usunąć gniazdo os całkowicie, najlepiej jest wezwać specjalistów, którzy posiadają odpowiednie sprzęty i doświadczenie. Najlepszym momentem na taki zabieg jest późne lato lub wczesna jesień – wtedy populacja os jest najmniejsza, gdyż stopniowo opuszczają one gniazdo na zimę. Jeśli jednak obecność tych owadów jest uciążliwa, nie powinieneś czekać!

W sprzedaży Dezder.com.pl znajdują się także pułapki na osy wielokrotnego użytku, które służą do monitorowania aktywności os zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Przy pomocy płynu wabiącego i specjalnej konstrukcji są one bardzo skuteczne, dlatego serdecznie zapraszamy do naszego sklepu!