Jak zwalczyć kleszcze w ogrodzie?

2024-02-07
Niewątpliwie to, co najbardziej kojarzy się z kleszczami to przenoszone przez nie choroby. Przykładem mogą być bolerioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które niejednokrotnie prowadzą do trwałej utraty zdrowia i komfortu życia u człowieka. Także zwierzęta domowe są narażone na ataki tych pajęczaków. Co zrobić, jeśli na naszej działce zadomowiły się kleszcze? Jak zwalczyć je szybko i skutecznie? Sprawdź, co proponujemy!

Niewątpliwie to, co najbardziej kojarzy się z kleszczami to przenoszone przez nie choroby. Przykładem mogą być bolerioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które niejednokrotnie prowadzą do trwałej utraty zdrowia i komfortu życia u człowieka. Także zwierzęta domowe są narażone na ataki tych pajęczaków. Co zrobić, jeśli na naszej działce zadomowiły się kleszcze? Jak zwalczyć je szybko i skutecznie? Sprawdź, co proponujemy!

Spis treści:

  1. Ataki kleszczy
  2. Dobór odpowiednich roślin, czyli jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
  3. Jak zwalczyć kleszcze w ogrodzie? Profesjonalne preparaty do oprysku

Ataki kleszczy

Kleszcze pochodzą z rodziny pajęczaków. Mają osiem odnóży i bardzo dobrze rozwinięty aparat gębowy w kształcie nożyczek, dzięki któremu z łatwością wbijają się w skórę ofiary. Następnie przy pomocy ryjka z kolcami tworzą otwór w tkance, uczepiają się skóry i wysysają krew, spędzając w ten sposób nawet kilkanaście dni. Niektóre gatunki dodatkowo produkują swoistego rodzaju klej, który jeszcze bardziej przytwierdza je do ciała ofiary.

W Polsce występuje około 19 gatunków kleszczy. Wszystkie zaspokajają swój głód krwią żywicieli, na których cierpliwie czekają na łąkach, przy stawach, w miastach i na wsiach. 

Choć kleszcze nie skaczą i nie latają, to jednak są bardzo groźnymi szkodnikami, które cierpliwie polują na swoją ofiarę. Trzymając się trawy lub liści na krzewie, wyciągają przednie odnóża z pazurkami i czekają, aby móc uczepić się czyjegoś futra czy ubrania. W ten sposób często są przynoszone do domów przez zwierzęta takie jak psy czy koty, a także myszy i szczury.

W przypadku człowieka kleszcz jest wabiony jego ciepłem i potem. Wędrując po nim, szuka dobrze ukrwionego miejsca na skórze i tam się wbija. Najczęściej są to pachy, pachwiny, miejsca za uszami czy na zgięciu łokci.

Choć ukąszenie kleszcza nie jest bolesne, to jeśli go zauważysz, nie bagatelizuj tej sprawy. Należy w całości wyciągnąć pajęczaka pęsetą lub specjalną plastikową kleszczkartą. Gdy się obawiasz, skorzystaj z pomocy pielęgniarki lub lekarza.  

Ciekawostką jest to, że kleszcze nie bytują na drzewach. Mitem jest to, że spadają one z ich gałęzi i szczególnie powinno się chronić głowę w czasie np. spacerów po lesie. Kleszcze najczęściej zamieszkują  trawy, krzewy i niskie drzewa, a ich maksymalny zasięg od ziemi to około 1,5 metra wysokości. Są najbardziej aktywne od wiosny do późnej jesieni, jednak ocieplenie klimatu sprawia, że coraz częściej można je spotkać także zimową porą.

Dobór odpowiednich roślin, czyli jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Nie wiesz, jak pozbyć się kleszczy z ogrodu w prosty sposób? Zasadź w nim odpowiednie rośliny! Zadbaj o to, aby wśród kwiatów czy krzewów nie zabrakło gatunków, których zapach odstrasza te pajęczaki. Zazwyczaj przejawiają one niechęć do tych samych aromatów, co komary, dlatego w ten sposób możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Kwiaty, których nie lubią kleszcze to m.in. lawenda, kocimiętka, chryzantema dalmatyńska i powojniki. Wiele z nich zawiera toksyczne związki szkodliwe dla tych osobników. Do pozostałych roślin, które powinno się posadzić na działce, aby uchronić się przed kleszczami, należą np. wrotycz, chrzan pospolity, tatarak. Warto także uprawiać pomidory, gdyż zapach ich owoców, liści i łodyg bardzo przeszkadza tym szkodnikom, a także tymianek, rozmaryn czy miętę. Można także robić wywary z cebuli, chrzanu czy powojnik i rozpylać je w ogrodzie. Jednak trzeba pamiętać, że ich skuteczność zależy od regularnego stosowania.

Jeśli nie chcesz kleszczy na swojej działce, nie sadź roślin w dużym zagęszczeniu – zacienione i wilgotne miejsca przyciągają te pajęczaki. Powinno się też systematycznie plewić ogród i kosić trawnik. Stwórz takie warunki, abyś mógł bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz.

Warto zadbać także o obecność naturalnych wrogów kleszczy w ogrodzie. Są one przysmakiem niektórych gatunków mrówek i chrząszczy, a także ropuch, myszy i szczurów. Zdecydowanie jednak często padają one ofiarami dzikich ptaków.

Jak zwalczyć kleszcze w ogrodzie? Profesjonalne preparaty do oprysku

Na rynku są dostępne różnorodne środki na kleszcze. Do najpopularniejszych z nich należą preparaty do oprysku w formie koncentratu stężonej emulsji do rozcieńczania z wodą i w formie wodnej mikroemulsji o działaniu zabójczym oraz rezydualnym. Wszelkie opryski trzeba zastosować w miejscach, które są szczególnie narażone na obecność kleszczy. Mowa tutaj o powierzchniach zacienionych, z wysoką roślinnością i wilgotnością. Tego typu preparaty zawierają środki owadobójcze o działaniu kontaktowym i żołądkowym, które osiadają na liściach krzewów i źdźbłach traw. Taki zabieg należy powtarzać co najmniej raz na kilka tygodni.

Zastanawiasz się, jak zwalczyć kleszcze w ogrodzie? Skorzystaj z oferty Dezder.com.pl, a Twój problem zostanie rozwiązany! Skontaktuj się z naszymi ekspertami i razem z nimi dobierz odpowiedni dla Ciebie środek przeciwko kleszczom w Twoim ogrodzie. Zadbaj o bezpieczne spędzanie czasu na działce bez obaw o swój komfort i swoje zdrowie.