Jak zwalczyć szerszenie? Praktyczne wskazówki

2024-02-02
Ciepłe miesiące to czas, który jest szczególnie wyczekiwany przez wielu ludzi. Krótkie noce i upalne dni kojarzą się z urlopami, relaksem w ogrodzie i długimi spacerami po parkach czy lasach. Jednak jest to też czas, w którym aktywują się różne owady o uciążliwym usposobieniu. Wśród nich są szerszenie – niekoniecznie przyjazne człowiekowi. Jak pozbyć się ich gniazda? Zapraszamy do lektury!

Ciepłe miesiące to czas, który jest szczególnie wyczekiwany przez wielu ludzi. Krótkie noce i upalne dni kojarzą się z urlopami, relaksem w ogrodzie i długimi spacerami po parkach czy lasach. Jednak jest to też czas, w którym aktywują się różne owady o uciążliwym usposobieniu. Wśród nich są szerszenie – niekoniecznie przyjazne człowiekowi. Jak pozbyć się ich gniazda? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jak wyglądają szerszenie?
  2. Zagrożenie dla człowieka
  3. Jak zwalczyć szerszenie? Profesjonalne preparaty
  4. Jak zwalczyć gniazdo szerszeni w bezpieczny sposób?

Jak wyglądają szerszenie?

Szerszenie to owady z rodziny błonkoskrzydłych, które są blisko spokrewnione z pszczołami. Ich wygląd może się różnić w zależności od gatunku, jednak mają one pewne wspólne cechy. Owady te mogą osiągać długość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.  Ich ciała są smukłe, a odwłok długi i zwężający się ku końcowi. Szerszenie są czarne lub ciemnobrązowe z żółtymi pręgami. Mają duże, złożone oczy i żuwaczki służące do gryzienia, a na głowie długie i składające się z kilku segmentów czułki. Cechują się dwiema parami przezroczystych skrzydeł z ciemnymi żyłkami, z których przednia para jest większa od tylnej.

Szerszenie żyją w społecznościach zorganizowanych hierarchicznie, w których wyróżnia się trzy podstawowe grupy, czyli królową, robotnice i samce. Królowa zakłada gniazdo najczęściej w takich miejscach jak dziuple, szczeliny w budynkach, a nawet w ziemi i opiekuje się pierwszymi larwami robotnic. W miarę rozwoju kolonii to one przejmują wszystkie obowiązki związane z organizacją całego gniazda, zbieraniem pożywienia i troską nad kolejnymi pokoleniami szerszeni, a królowa ma za zadanie wyłącznie składać jaja. Samce są obecne w kolonii głównie jesienią. Wówczas ich głównym celem jest zapłodnienie królowej. Co ciekawe po kopulacji giną.

Zagrożenie dla człowieka

Szerszenie należą do owadów bardzo agresywnych – szczególnie w sytuacji, gdy poczują się zagrożone. Mogą bronić swojego gniazda i boleśnie kąsać potencjalnego napastnika, dlatego tak ważne jest unikanie zakłócania ich przestrzeni, tym bardziej że nawet przypadkowe naruszenie ich terytorium może być niebezpieczne.

To jedyne na świecie owady, które mają dwa systemy obronne. Mowa o żądle i jadzie, który znajduje się w żuwaczkach otworu gębowego. Oznacza to, że szerszeń kąsając ofiarę, wtłacza do jej organizmu więcej trucizny niż jakikolwiek inny insekt. Jad szerszeni zawiera substancje chemiczne, które mogą wywoływać u niektórych osób ciężkie reakcje alergiczne. Po ich ukąszeniu mogą pojawić się trudności w oddychaniu i obrzęk miejsca ugryzienia, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny, co stanowi zagrożenie życia. W tej sytuacji należy szybko udać się do lekarza, gdyż konieczne jest podanie adrenaliny.

Jak zwalczyć szerszenie? Profesjonalne preparaty

Szerszenie bardzo często zakładają swoje gniazda w zakamarkach budynków, pod dachami itp. Zwiększa to prawdopodobieństwo konfrontacji między owadami a ludźmi, dlatego należy obserwować swoje otoczenie, szczególnie w okresie letnim, kiedy te wykazują największą aktywność.

W przypadku obecności gniazda w miejscu, gdzie bytują ludzie, zaleca się jego usunięcie, dlatego warto dowiedzieć się, jak zwalczyć szerszenie za pomocą specjalistycznych środków.

W tym celu należy sprawdzić ofertę takich sklepów jak np. Dezder.com.pl. Najpopularniejsze preparaty na szerszenie są dostępne w formie aerozoli lub płynnych koncentratów do sporządzania emulsji wodnej. Stosuje się je w pomieszczeniach i na zewnątrz na terenach utwardzonych. Zazwyczaj działają kontaktowo i drogą pokarmową i mają 100% skuteczności.

Można zastosować również pułapki na szerszenie służące do monitorowania ich aktywności na zewnątrz i wewnątrz budynków, w ogrodach i w pomieszczeniach gospodarczych. Zawierają one płyn wabiący i specjalną konstrukcję, dzięki której szerszeń nie może się z niej samodzielnie wydostać.

Jak zwalczyć gniazdo szerszeni w bezpieczny sposób?

Z racji tego, że szerszenie wykazują wyjątkową agresywność, należy zachować dużą ostrożność podczas usuwania ich gniazd. W przypadku stosowania oprysków należy szybko się wycofać zaraz po użyciu preparatu. Ważne jest zastosowanie ochronnej odzieży, która będzie chronić ciało przed potencjalnym atakiem owadów i ich ukąszeniami.

Należy też pamiętać, aby usunąć całe gniazdo wraz z jego resztkami. Tylko wówczas można zyskać pewność, że szerszenie nie zagnieżdżą się z nim ponownie. Zaleca się stałe kontrolowanie wszelkich uszkodzeń stropów i elewacji budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, a w razie wystąpienia takiej potrzeby zabezpieczać je np. przy pomocy specjalnej pianki. Takie zakamarki i szczeliny stanowią duże ryzyko, że owady się w nich osiedlą, ale taka szybka reakcja powinna skutecznie zniechęcić je przed próbami zadomowienia się.

Jeśli obawiasz się samodzielnego stosowania oprysków, z pomocą w tym, jak zwalczyć gniazdo szerszeni, przychodzą profesjonalne firmy, które fachowo uporają się z tym problemem.