Jak zwalczyć mrówki w domu? Podpowiadamy!

2024-01-27
W każdej bajce mrówki to pracowite i pożyteczne owady. Jednak, gdy w Twoim ogrodzie gleby stają się przesuszone, a rośliny usychają, to właśnie ich nadmiar może być tego przyczyną. Zdarza się także, że zbyt wysokie temperatury na zewnątrz i wilgotne powietrze zmuszają je do migrowania i szukania pożywienia w domostwach. Ich obecność jest wówczas bardzo uciążliwa, dlatego musisz się dowiedzieć jak zwalczyć mrówki w domu. Poznaj najlepsze sposoby!

W każdej bajce mrówki to pracowite i pożyteczne owady. Jednak, gdy w Twoim ogrodzie gleby stają się przesuszone, a rośliny usychają, to właśnie ich nadmiar może być tego przyczyną. Zdarza się także, że zbyt wysokie temperatury na zewnątrz i wilgotne powietrze zmuszają je do migrowania i szukania pożywienia w domostwach. Ich obecność jest wówczas bardzo uciążliwa, dlatego musisz się dowiedzieć jak zwalczyć mrówki w domu. Poznaj najlepsze sposoby!

Spis treści:

  1. Mrówka i jej tryb życia
  2. Kłopotliwi lokatorzy w Twoim domu
  3. Jak wytępić mrówki z domu? Domowe sposoby
  4. Jak pozbyć się mrówek z domu? Najlepsze środki na owady

Mrówka i jej tryb życia

Owady te należą do rzędu błonkówek. W Polsce występuje ponad 100 gatunków, a na całym świecie jest ich około 12 tysięcy. Wygląd tych insektów jest dość charakterystyczny. Ich głowa jest stosunkowo duża w porównaniu z resztą tułowia. Ciało jest smukłe, a odwłok kulisty. Nogi są długie i cienkie, a czułki załamane. Narząd gębowy to silne żuwaczki. Z kolei dolne szczęki są dostosowane do zlizywania cieczy.

Mrówki tworzą społeczeństwa kastowe, bardzo zorganizowane, gdzie każdy osobnik ma z góry ściśle określone obowiązki. Kolonię zakłada królowa, do której obowiązków należy wyłącznie składanie jaj. Opiekują się nią robotnice, mające również szereg innych zadań takich jak troska o larwy, zdobywanie pożywienia, sprzątanie gniazda, rozbudowywanie go itp. Ich główną cechą są niedorozwinięte narządy rozrodcze. Z kolei zadaniem samców jest płodzenie potomstwa.

Gniazda budowane przez mrówki są nazywane mrowiskami. Ich budowa jest zróżnicowana i może zależeć od warunków środowiska. Składają się z licznych tuneli i komór, a czasem i z kopców zbudowanych np. z igliwia, z patyczków, z kamyków. 

Kłopotliwi lokatorzy w Twoim domu

Niewątpliwie mrówki w domu to bardzo kłopotliwi lokatorzy. Choć nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu domowników, to jednak fakt dzielenia się przestrzenią z tymi owadami nie jest zbyt przyjemny. Mogą zanieczyszczać jedzenie i niszczyć drewniane elementy, dlatego koniecznie musisz wiedzieć, jak zwalczyć mrówki w domu

Najczęściej można spotkać faraonki, gmachówki, hurtnice lub rudnice, a gatunki te różnią się od siebie barwą i rozmiarami. Wchodzą do domów przez szpary w ścianach, oknach i przez kanalizację, dlatego warto zabezpieczyć te miejsca np. silikonem. 

Mrówki chronią się w budynkach, szukając ciepłego miejsca i pożywienia. Będąc już w danym domu, zazwyczaj bytują w kuchni, gdyż to tu mają największy dostęp do żywności. W tym przypadku istotne jest niepozostawianie jej na blacie, szczególnie jeśli chodzi o wędliny, warzywa, owoce i słodycze, szczelne zamykanie pojemników m.in. z mąkami i kaszami, częste wynoszenie śmieci i dbanie o czystość w domu. 

Jak wytępić mrówki z domu? Domowe sposoby

Co zrobić, gdy te insekty zadomowią się pod Twoim dachem? Jak wytępić mrówki z domu tanim i prostym sposobem? Możesz do tego wykorzystać produkty, które masz w kuchni lub rośliny z Twojego ogródka. Owady te zazwyczaj poruszają się po określonych ścieżkach, dlatego szybko można dostrzec, którędy dostają się do domu. W pobliżu takich miejsc warto rozsypać m.in.:

  • cynamon, sodę lub proszek do pieczenia;
  • liście pomidora, czarnego bzu, czarnego orzecha, lawendy czy majeranku;
  • skórkę ze świeżego ogórka.

Te produkty odstraszają mrówki swoim zapachem, który jest dla nich drażniący. Podobnie jak zioła typu bazylia, tymianek czy mięta ustawione na parapecie. Warto także zrobić oprysk z octu lub oprysk z wywaru z pokrzywy w miejscach, gdzie owady najczęściej się pojawiają.

Znakomitymi pomysłami są także domowe pułapki na insekty. Można zagotować szklankę wody z dużą ilością cukru i dodać do tego łyżeczkę boraksu. Mikstura powinna przybrać formę galaretki, którą trzeba rozmieścić tam, gdzie bytują owady. Wystarczy, że mrówka przeniesie taką trutkę do gniazda i poda ją innym, a cała kolonia zostanie zniszczona. Na blacie i w szafkach kuchennych można też położyć podkładki z miodem unieruchamiające mrówki, a potem je usunąć.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Najlepsze środki na owady

Jeżeli domowe sposoby zawiodą, to jak pozbyć się mrówek z domu w inny sposób? Z pomocą przychodzą specjalistyczne preparaty. W zależności od potrzeby możesz zaopatrzyć się w substancje, mające różne formy. Popularne są aerozole, proszki do wody do tworzenia oprysku, granulaty do rozsypywania i koncentraty do sporządzania wodnych emulsji. Używa się je w miejscach, gdzie mrówki bytują najczęściej. Bardzo skuteczne są także żele, które przy pomocy specjalnego dozownika aplikuje się w miejsca trudno dostępne (np. szpary w ścianie, pęknięcia w murach, dziury w oknach), lecz 

często odwiedzane przez owady. 

Zazwyczaj środki do rozpylania zwalczają mrówki w krótkim czasie. Preparaty w postaci stałej, takiej jak żel czy granulat, działają na nie jak trucizna i zwykle osobnik, który zostaje zainfekowany, przenosi ją do kolonii, zarażając pozostałe owady. 

Każdy środek na mrówki musi być stosowany zgodnie z instrukcjami. Należy dokładnie czytać etykiety, a przy aplikacji używać ochronnych rękawic i maseczek. 

W przypadku, gdy nie wiesz, który preparat spełni Twoje oczekiwania, skontaktuj się z Dezder.com.pl. Koniecznie sprawdź nasz asortyment!