Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Poznaj sprawdzone sposoby

2024-01-25
Jednymi z najbardziej pożytecznych owadów, które bytują w ogrodzie, są mrówki. Są bardzo ważnym ogniwem w ekosystemie. Jednak co zrobić, gdy ich obecność staje się uciążliwa i wysuszona gleba oraz pojawienie się mszyc powoli niszczą Twój ogród? Jak pozbyć się mrówek z posesji? Poznaj najlepsze sposoby!

Jednymi z najbardziej pożytecznych owadów, które bytują w ogrodzie, są mrówki. Są bardzo ważnym ogniwem w ekosystemie. Jednak co zrobić, gdy ich obecność staje się uciążliwa i wysuszona gleba oraz pojawienie się mszyc powoli niszczą Twój ogród? Jak pozbyć się mrówek z posesji? Poznaj najlepsze sposoby!

Spis treści:

  1. Czym są mrówki?
  2. Problematyczne owady, czyli jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? 
  3. Jak wytępić mrówki w ogrodzie domowymi sposobami?
  4. Specjalistyczne preparaty, czyli jak pozbyć się mrówek z ogrodu szybko i skutecznie?

Czym są mrówki?

Smukłe ciało, duża głowa, wąski tułów i duży wydłużony odwłok to cechy charakterystyczne mrówki. Jej czułki są załamane, a nogi cienkie i długie. Samce mają skrzydła. Samice-królowe posiadają je, ale tylko do momentu zapłodnienia. Z kolei robotnice, czyli samice, które są bezpłodne, są bezskrzydłe. 

Mrówki należą do owadów, które tworzą duże kolonie podzielone na tzw. kasty, gdzie życie pojedynczego osobnika jest podporządkowane interesom całego społeczeństwa. Założycielką kolonii jest samica – królowa, której jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. Zazwyczaj w dobrze rozwiniętej kolonii jest od 10 do 30 królowych. Mrówki-robotnice stanowią najliczniejszą grupę. Wykonują one wszystkie prace takie jak np. zbieranie pożywienia, budowa i sprzątanie mrowiska, opieka nad potomstwem i zajmowanie się królowymi. Samce mają tylko jedno zadanie – płodzenie potomstwa.

Problematyczne owady, czyli jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? 

Z pewnością mrówki to owady, które odgrywają szczególną rolę w ekosystemie. Dzięki nim trawnik jest oczyszczony z roślinnych i zwierzęcych resztek organicznych, są wrogami wielu szkodników, mogą rozsiewać wiele gatunków roślin, a tworzenie licznych tuneli spulchnia i użyźnia glebę. Jednak gdy kolonia za bardzo się rozrasta, często ich obecność staje się problemem, a Ty musisz zadać sobie pytanie, jak zwalczyć mrówki w ogrodzie

Gdy zauważysz, że trawa słabo rośnie, gleba stała się przesuszona, a w ogrodzie spotykasz coraz więcej gniazd mrówek, musisz zacząć działać. Jeżeli kolonia owadów rozwija się zbyt blisko systemu korzeniowego roślin, wówczas te obumierają wskutek regularnego podkopywania korzeni. Dodatkowo mrówki chętnie zbierają spadź, czyli lepki płyn, który jest produktem ubocznym żerowania mszyc, a przy okazji odstraszają ich naturalnych wrogów (m.in. biedronki), a nawet przenoszą te szkodniki na inne rośliny w głąb ogrodu.  

Pamiętaj, że im więcej mrówek w ogrodzie, tym większe prawdopodobieństw, że zaczną poszukiwać pożywienia w Twoim domu, dlatego musisz szybko reagować!

Jak wytępić mrówki w ogrodzie domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych sposobów na to, jak wytępić mrówki w ogrodzie. Popularne jest zasypywanie gniazd sodą, mąką kukurydzianą czy proszkiem do pieczenia. Mrowisko można także polać wyciągiem z majeranku lub wywarem z pokrzywy. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest zasadzenie roślin, które odstraszają owady swoim drażniącym zapachem. Mrówki nie lubią aromatu mięty, tymianku i bazylii. Dodatkowo na trasie ich przemieszczania się warto rozsypać posiekaną pietruszkę, liście pomidorów, cynamon czy mieloną kawę. Pomocny w walce z mrówkami może stać się miód. Rozlany niedaleko mrowiska sprawi, że mrówki zwabione jego zapachem zaczną się do niego przyklejać. Ciekawą metodą jest umieszczenie w ogrodzie donic z ubitymi trocinami. Będzie to dla mrówek atrakcyjne miejsce na założenie kolonii, którą potem można po prostu usunąć z ogrodu.  

Specjalistyczne preparaty, czyli jak pozbyć się mrówek z ogrodu szybko i skutecznie?

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą skutków, a Ty nie chcesz już dłużej zastanawiać się, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, zastosuj specjalistyczne środki chemiczne. Na pewno zależy Ci na całkowitym wytępieniu owadów z ogrodu, dlatego najpierw musisz odszukać ich kolonię, gdyż wyłącznie zniszczenie całego gniazda zagwarantuje sukces. 

Preparaty na mrówki są dostępne w formie m.in.:

  • aerozolu do rozpylania;
  • proszku do tworzenia oprysku po rozcieńczeniu z wodą;
  • granulatu do posypywania;
  • ciekłego koncentratu do sporządzania emulsji wodnej;
  • żelu. 

Preparat w postaci sprayu zazwyczaj zwalcza mrówki do 30 minut. Z kolei środki w postaci żelu czy granulatu działają po kilku godzinach, gdyż zainfekowany owad przenosi trutkę do gniazda, zarażając inne osobniki. Wiele dostępnych substancji hamuje rozwój larw i zdolność ich rozmnażania się w przyszłości, co tylko usprawnia proces pozbycia się mrówek z posesji. 

Bez względu na rodzaj środka na insekty, każdy z nich powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Należy dokładnie czytać instrukcje i etykiety, a ze względu na trujący skład wielu produktów, przy ich aplikacji używać ochronnych rękawic, a nawet kombinezonu czy maseczki. Pamiętaj też o bezpieczeństwie dzieci, zwierząt domowych i upraw roślinnych przeznaczonych do spożycia.

Jeśli nie wiesz, który preparat na mrówki będzie dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z Dezder.com.pl. Nasi eksperci pomogą wybrać Ci najlepszy sposób na walkę z plagą insektów!