Jak zwalczyć pchły w domu? Domowe sposoby i specjalistyczne preparaty

2024-01-29
Obecność pcheł w domu to ogromny kłopot. Ze względu na niewielkie rozmiary pasożyta, jego lokalizacja jest utrudniona, a szybką zdolność rozmnażania się insektów sprawia, że gdy tylko zostanie zauważony, należy niezwłocznie go zlikwidować! Jak zwalczyć pchły w domu? Czego użyć, aby je skutecznie wytępić? Zapraszamy do lektury!

Obecność pcheł w domu to ogromny kłopot. Ze względu na niewielkie rozmiary pasożyta, jego lokalizacja jest utrudniona, a szybką zdolność rozmnażania się insektów sprawia, że gdy tylko zostanie zauważony, należy niezwłocznie go zlikwidować! Jak zwalczyć pchły w domu? Czego użyć, aby je skutecznie wytępić? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jak zwalczyć pchły w domu, czyli skąd one się biorą?
  2. Tryb życia pchły
  3. Jak wytępić pchły w domu? Domowe metody
  4. Jak pozbyć się pcheł z domu przy pomocy specjalistycznych środków?

Jak zwalczyć pchły w domu, czyli skąd one się biorą?

Z pewnością pchły kojarzą się ze zwierzętami takimi jak psy i koty. Te, spędzając czas na dworze, mogą przynieść do domu niechcianych gości. Błędem jest jednak myślenie, że to wyłącznie wina czworonogów. Nawet człowiek może nieświadomie przynieść te pasożyty z zewnątrz. Te lubują się w miejscach publicznych, gdzie trudno zachować czystość, czyli np. w schroniskach, w szkołach czy na dworcach.

A skąd wiadomo, że mamy uciążliwych lokatorów w swoim domu? Pchły są bardzo małe – niekiedy trudno dostrzec je gołym okiem. Jednak ich ugryzienia potrafią być bardzo dotkliwe, swędzą i czasem tworzą się rany. Dotyczy to zarówno zwierząt, jak i ludzi. Człowiek najczęściej zmaga się z krostami na karku, biodrach, łydkach i wokół kostek. Może wystąpić też reakcja alergiczna z pojedynczymi bąblami lub pokrzywką. W przypadku kudłatych pupili krostki pojawiają się na całym ciele. Zatem, gdy zauważysz, że Twój pies lub kot robi się osowiały i częściej się drapie, powinieneś przejrzeć jego sierść. 

Jak zwalczyć pchły w domu, skoro są one tak drobne? Warto na początek przyjrzeć się ich zwyczajom. Te insekty poza bytowaniem na innych organizmach, najchętniej wybierają miejsca brudne, ciemne i trudno dostępne jak zakamarki, wnęki i szczeliny. Lubią chować się w fałdach ubrań, w pościeli i w dywanach.

Tryb życia pchły

Jak już wspomniano, pchły są niewielkimi pasożytami i mają od 1 mm do 4 mm długości.  Choć są bezskrzydłe, to mają umiejętność przemieszczania się w powietrzu za pomocą skoków. Dzięki silnym i przystosowanym do tego tylnym odnóżom mogą skoczyć na wysokość 20 cm i odległość do 100 cm. To czyni je bardzo uciążliwymi, niebezpiecznymi i trudnymi przeciwnikami. Ich ciało jest twarde i bocznie spłaszczone. Mają dobrze rozwinięty aparat gębowy kłująco-ssący, za pomocą którego żywią się krwią ssaków, ptaków i ludzi. Są niebezpieczne, gdyż przenoszą różne choroby takie jak np. tyfus, cholera czy dżuma. 

Pchła żyje ok. kilku tygodni, jeśli ma się czym żywić. Wiele zależy też od temperatury i wilgotności otoczenia. Dziennie składa nawet 20 jaj, z których po paru dniach wylęgają się larwy. Te z biegiem czasu otaczają się kokonem i przeobrażają w poczwarkę. W takiej formie mogą spędzić w ukryciu nawet pół roku i czekać, aż pojawi się potencjalny żywiciel. Z tego względu należy zwrócić uwagę na to, że inwazja pcheł nie ustąpi samoistnie. Trzeba aktywnie zwalczać pasożyty i nie dopuszczać do ich rozwoju. 

Jak wytępić pchły w domu? Domowe metody

Z pewnością zastanawiasz się, jak wytępić pchły w domu, skoro tak trudno je zauważyć. Istnieje kilka domowych sposobów na ich eliminację. Te pasożyty nie lubią zapachu olejku herbacianego, dlatego warto przygotować specjalny roztwór z wodą z użyciem kilku kropel specyfiku i spryskać tapicerowane meble, materace, pościele, dywany, poduszki, szpary w podłogach, listwy itp. Taki zabieg należy systematycznie powtarzać.

Pchły nie cierpią woni eukaliptusa, mięty i lawendy, dlatego warto otaczać się takimi roślinami w domu. Poleca się także użyć octu. Jego silny zapach odstrasza insekty na długi czas. Warto umyć nim podłogi, płytki i meble, a nawet dodać kilka kropel do prania odzieży, koców, dywanów czy zasłon. 

Nie wolno zapominać o podstawowych zasadach higieny, regularnym odkurzaniu, myciu mebli i podłóg, a szczególnie tych przestrzeni, gdzie pchły mogą się chować, czyli m.in. pod szafami, pod łóżkiem, w szczelinach mebli.

Jak pozbyć się pcheł z domu przy pomocy specjalistycznych środków?

Rzadko zdarza się, żeby w tym przypadku domowe sposoby pomogły, szczególnie gdy jesteś właścicielem czworonoga. Wówczas ważną rzeczą jest jego odpchlenie za pomocą specjalnych szamponów. Warto również na stałe założyć mu obrożę przeciwpchelną, zawierającą substancje owadobójcze uśmiercające lub odstraszające pasożyty.

Do domu należy zakupić niezawodne środki na pchły. Zazwyczaj mają one postać aerozolu, koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczenia z wodą lub granulatu do sporządzenia oprysku w miejscach ukrywania się pcheł. Wszelkie zabiegi dezynsekcyjne należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania preparatów w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, a szczególnie osoby starsze i dzieci. 

Jeśli ciągle zadajesz sobie pytanie, jak pozbyć się pcheł z domu, skontaktuj się z ekspertami z Dezder.com.pl. W sklepie jest wiele specjalistycznych środków, bez których wytępienie pasożytów, będzie niemożliwe. Zapraszamy do skorzystania z naszego asortymentu!