Jak zwalczyć komary na działce?

2024-02-12
W słoneczne i ciepłe dni warto spędzać każdy swój wolny czas na świeżym powietrzu w ogrodzie. Taki relaks może jednak zostać zakłócony przez kąsające owady. O kogo chodzi? Komary! Te irytujące insekty potrafią zamienić odpoczynek w koszmar. Jak pozbyć się komarów z działki? Jaki jest najlepszy sposób, aby je zwalczyć? Podpowiadamy!

W słoneczne i ciepłe dni warto spędzać każdy swój wolny czas na świeżym powietrzu w ogrodzie. Taki relaks może jednak zostać zakłócony przez kąsające owady. O kogo chodzi? Komary! Te irytujące insekty potrafią zamienić odpoczynek w koszmar. Jak pozbyć się komarów z działki? Jaki jest najlepszy sposób, aby je zwalczyć? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Wygląd komarów
  2. Tryb życia komara
  3. Jak zwalczyć komary na działce? Rośliny odstraszające owady
  4. Profesjonalne środki na owady, czyli jak pozbyć się komarów z działki?

Wygląd komarów

Komary pochodzą z rodziny muchówek. W większości gatunków to samice komarów są ektopasożytami, które przekłuwając skórę ofiary, żywią się jej krwią. Atakują różne ssaki ptaki, gady, płazy, a nawet ryby i bezkręgowce, pozostawiając w miejscu ukłucia zaczerwienione miejsce, bąble i powodując nieprzyjemne swędzenie. 

Znanych jest około 4 tysiące gatunków komarów, z których wyróżnia się dwie podrodziny. Jest to bardzo ważny podział, gdyż każda z nich przenosi inne rodzaje chorób. Ponadto niektóre gatunki owadów atakują ludzi w budynkach, a inne robią to z dala od skupisk ludności, np. w lasach.

Zazwyczaj dorosłe osobniki komarów mają od 3 do 6 milimetrów długości. Zdarzają się jednak gatunki, których wielkość dochodzi nawet do 20 milimetrów. Głowa komara jest nieduża, a po jej bokach znajdują się oczy, które pozwalają mu oszacować odległość od danego przedmiotu, jego kolor i kształt. Z przodu głowy komar ma włochate czułki składające się z piętnastu elementów. Narząd gębowy owada składa się z kłujki, szczęk, żuwaczek, podgębia z kanałami ślinowymi i górnej wargi.

Tryb życia komara

Samice komarów zazwyczaj składają jaja w wodach stojących (np. jeziorach, stawach, bagnach), na jej brzegach czy na roślinach wodnych. Z jaj komarów wylęgają się larwy, a te z kolei przekształcają się w poczwarki.

Te trzy pierwsze etapy rozwoju owadów przebiegają w środowisku wilgotnym, co trwa około tygodnia lub dwóch. Jeśli w określonym momencie rozwoju komara zabraknie wody lub pojawią się bardzo niskie temperatury, następuje dla niego okres diapauzy – stan zahamowania wszelkich czynników rozwojowych. Po ponownym pojawieniu się sprzyjających warunków komar może bez przeszkód dalej się rozwijać. 

Dorosłe osobniki komarów w zależności od gatunku żyją od kilku dni do kilku miesięcy, łącząc się w duże roje. Samce komarów odżywiają się głównie nektarem i giną niedługo po zapłodnieniu samic. Te z kolei spożywają krew. Jeśli wypiją one odpowiednią jej ilość, odpoczywają przez kilka dni, trawiąc ją. Wówczas rozwijają się także jaja. Po złożeniu ich cały proces powtarza się, aż do końca życia samicy.

Jak zwalczyć komary na działce? Rośliny odstraszające owady

W sytuacji, gdy nie chcesz już więcej zastanawiać się jak zwalczyć komary na działce, możesz zastosować parę trików. Koniecznie unikaj tworzenia na niej zacienionych powierzchni i gęstych zarośli. Staraj się zlikwidować wszelkie miejsca, gdzie może gromadzić się woda. Mowa tutaj o m.in. kałużach, beczkach, zbiornikach. Jeśli jednak jesteś właścicielem ogrodu, w którym znajduje się np. oczko wodne, warto zadbać o ruch wody – samice składają jaja w wodzie stojącej, dlatego montaż fontanny czy mini wodospadu utrudni ich rozmnażanie się.

Znakomitym sposobem na komary jest zasadzenie roślin, które je odstraszają. 

Prym wiodą zioła takie jak np. lawenda, mięta czy bazylia. Ich intensywny zapach nie jest lubiany przez insekty. Rabaty i skalniaki warto ozdobić bodziszkami, które sprawdzą się w miejscach słonecznych i półcienistych. Przy altankach można powiesić doniczki z komarzycą, której pędy będą swobodnie opadać w dół. 

W przypadku drzew i krzewów komary nie przepadają za sumakiem octowca. Jednak należy pamiętać, że ze względu na szybkie rozrastanie się drzewka, lepiej zasadzić w dużej doniczce jego specjalną odmianę – Dissecta. Poza tym altanki można dodatkowo zaopatrzyć w siatki i zasłony przeciw komarom, które na pewno redukują ich ilość w miejscu, gdzie lubisz przebywać. 

Profesjonalne środki na owady, czyli jak pozbyć się komarów z działki?

W tym, jak pozbyć się komarów z działki, mogą Ci pomóc także specjalne preparaty. Poza różnymi rodzajami łatwych w użyciu aerozoli, które rozprowadzone na skórę i odzież odstraszają owady, zapewniając Ci długotrwałą ochronę, na rynku znajduje się szereg innych produktów. Dzięki nim możesz cieszyć się czasem spędzonym w swoim ogrodzie, nie martwiąc się o ukąszenia i ból. Mowa m.in. o świecach przeciwkomarowych, czy pałeczkach zapachowych. Niezwykle popularne są preparaty w formie ciekłego koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, a następnie wykonanie oprysku na powierzchni całego ogrodu, w altankach czy w domkach letniskowych. 

Jeśli na działce masz dostęp do gniazdka elektrycznego, warto zastosować elektrofumigator. Jest to urządzenie, z którego uwalniane są substancje szkodliwe dla komarów. 

Szukasz profesjonalnych produktów do walki z irytującymi owadami? Koniecznie sprawdź środki na komary z oferty sklepu Dezder.com.pl. Z pewnością miło zaskoczy Cię duży wybór i atrakcyjne ceny!