Jaki preparat do szamba? Wszystko, co musisz wiedzieć!

2024-01-05
Szamba są bezodpływowymi zbiornikami, w których magazynowane są ścieki. Zazwyczaj instalowane są przy budynkach mieszkalnych, wówczas gdy podłączenie do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe. Wprawdzie nowoczesne szamba ekologiczne podlegają naturalnym procesom oczyszczania, jednak bywa, że ze zbiornika zaczyna wydzielać się nieprzyjemny odór. Jakie preparaty do szamba wybrać, aby tego uniknąć? Szukaj odpowiedzi w poniższym artykule!

Szamba są bezodpływowymi zbiornikami, w których magazynowane są ścieki. Zazwyczaj instalowane są przy budynkach mieszkalnych, wówczas gdy podłączenie do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe. Wprawdzie nowoczesne szamba ekologiczne podlegają naturalnym procesom oczyszczania, jednak bywa, że ze zbiornika zaczyna wydzielać się nieprzyjemny odór. Jakie preparaty do szamba wybrać, aby tego uniknąć? Szukaj odpowiedzi w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto czyścić szambo?
  2. Jaki preparat do szamba wybrać – chemiczny czy ekologiczny?
  3. Jaki środek do szamba będzie najlepszy?
  4. Zalety stosowania preparatu do szamba

Dlaczego warto czyścić szambo?

Ze względu na swoją specyfikę szamba są znakomitym miejscem, w którym mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia i środowiska grzyby i drobnoustroje. W ściekach można znaleźć np. bakterię Klebsielli pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc) czy bakterię Helicobacterii pyroli (związane z chorobami układu pokarmowego). Niektóre związki mogą być również przyczyną alergii i stanów zapalnych organizmu. Poza tym to w ściekach gromadzą się również gazy toksyczne (np.siarkowodór), pestycydy i detergenty. Nieczyszczone szambo zagraża więc nie tylko zdrowiu człowieka, lecz również środowisku naturalnemu. Szczególnie narażone są gleby, wody powierzchniowe i głębinowe, a w konsekwencji także uprawy.

Bez względu na to, czy są to zbiorniki betonowe, plastikowe czy ekologiczne odbywają się w nich naturalne procesy beztlenowego rozkładu materii organicznej. Problem pojawia się wówczas, gdy ich przebieg jest spowolniony i ulegają one licznym zaburzeniom. Na rynku istnieje wiele środków, które zawierają mieszaniny mikroorganizmów, starannie wyselekcjonowanych kultur bakterii i enzymów, dzięki którym możliwy jest rozkład olejów, tłuszczów, białka, toksycznych związków chemicznych itp. W ten sposób skutecznie przyczyniają się one do oczyszczania ścieków. 

Jaki preparat do szamba wybrać – chemiczny czy ekologiczny?

Producenci wypuszczają na rynek wiele środków chemicznych do szamba. Zazwyczaj te preparaty zawierają w sobie m.in. kwas siarkowy czy cząstki aluminium, dlatego używając ich, należy zachować szczególną ostrożność, zakładając rękawice ochronne, okulary ochronne czy maseczki. Niewłaściwe ich stosowanie może stać się przyczyną poparzeń czy uszkodzeń np. oka. Ponadto zbyt częste ich wykorzystywanie może zaburzyć naturalny układ bakteryjny w szambie, a także prowadzić do osadzania się kamienia na jego ścianach. Ich głównymi zaletami są jednak szybkość i efektywność działania. 

Na jaki preparat do szamba powinieneś się zdecydować, jeśli uważasz, że produkty o chemicznym składzie nie są najlepszą opcją? Wówczas zastanów się nad ekologicznymi specyfikami. Tego rodzaju środki, choć działają wolniej niż ich chemiczne odpowiedniki, to równie dobrze przyspieszają biodegradację ścieków. Biologiczne środki rozpuszczają osady zalegające w instalacjach kanalizacyjnych i  szambie. Nie zawierają żadnych żrących i toksycznych substancji, a tym samym są bezpieczne dla gleb i wód gruntowych. 

Przed kupnem danego środka zastanów się nad wadami i zaletami każdego z nich. Tylko wtedy będziesz mógł podjąć właściwą decyzję.

Jaki środek do szamba będzie najlepszy?

Preparaty tego typu różnią się od siebie nie tylko składem, ale i formą. Choć nie ma ona większego znaczenia, warto zdecydować, jaki środek do szamba będzie najlepszy i najłatwiejszy w użytkowaniu w przypadku Twojego zbiornika. Zazwyczaj spotyka się specyfiki w postaci:

  • proszku, który sprzedawany jest w saszetkach, w worku lub w wiadrze;
  • tabletek, cechujących się łatwością stosowania;
  • płynu.

W zależności od instrukcji ich wykorzystanie polega np. na wrzuceniu danego produktu prosto do muszli klozetowej, rozpuszczeniu konkretnego środka w wodzie i wlaniu takiej mieszaniny do sieci kanalizacyjnej (np. do zlewu) czy wlaniu substancji bezpośrednio do zbiornika szamba. Poza tym zawsze trzeba zwrócić uwagę na regularność stosowania takiego środka, jego dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta i właściwe przechowywanie. 

Zalety stosowania preparatu do szamba

Aby praca zbiorników była wydajniejsza, należy systematycznie je oczyszczać. Już sam nieprzyjemny zapach pochodzący z ich wnętrza jest sygnałem do jak najszybszego działania, a dodanie odpowiedniego specyfiku szybko go zniweluje. Poza tym zastosowanie produktów do szamba ma inne zalety takie jak: 

  • redukcja ilości osadu w szambie;
  • zmniejszenie ryzyka powstawania osadów i zatorów w rurach;
  • ochrona przed awariami sieci kanalizacyjnej;
  • wpływ na częstotliwość opróżniania szamba, a tym samym na redukcję kosztów z tym związanych.

Sedymentacja ścieków sprawia, że na dnie szamba osadza się gęsty i zbity muł. Odpowiednie środki zawierające mikroorganizmy upłynniają go, dzięki czemu można go usunąć podczas opróżniania zbiornika i przywrócić jego pierwotną pojemność. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać takich specyfików, odwiedź nasz sklep! Aktywatory do szamba, środki do dezynfekcji i preparaty z enzymami – wszystkie te produkty znajdziesz w Dezder.com.pl!