Jak skutecznie pozbyć się myszy z domu? Poznaj najlepsze sposoby!

2024-01-03
Myszy to gryzonie, które mogą wprosić się do Twojego domu. Zazwyczaj szukają pokarmu, jednak przy okazji potrafią wyrządzić wiele innych szkód. Podgryzają odzież, książki, podłogi i zostawiają odchody, przenoszące niebezpieczne choroby. Są to niezwykle mądre stworzenia, dlatego bardzo trudno się ich pozbyć. Na szczęście istnieją pewne metody, dzięki którym znów będziesz mógł cieszyć się spokojem!

Myszy to gryzonie, które mogą wprosić się do Twojego domu. Zazwyczaj szukają pokarmu, jednak przy okazji potrafią wyrządzić wiele innych szkód. Podgryzają odzież, książki, podłogi i zostawiają odchody, przenoszące niebezpieczne choroby. Są to niezwykle mądre stworzenia, dlatego bardzo trudno się ich pozbyć. Na szczęście istnieją pewne metody, dzięki którym znów będziesz mógł cieszyć się spokojem!

Spis treści:

  1. Jak pozbyć się myszy z domu, wykorzystując domowe sposoby?
  2. Kot – sprzymierzeniec w walce z gryzoniami
  3. Jak pozbyć się myszy w domu przy pomocy chemicznych środków?
  4. Pułapki mechaniczne na gryzonie

Jak pozbyć się myszy z domu, wykorzystując domowe sposoby?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się myszy z domu, skup się na domowych metodach ich zwalczania. Najpierw zabezpiecz odpowiednio dom. Oznacza to dokładne załatanie wszystkich dziur w ścianach i w oknach. Staraj się nie trzymać w domu zepsutego jedzenia, a śmieci szczelnie zamykać w plastikowych pojemnikach. 

Myszy można odstraszyć również roślinami. Te gryzonie nie lubią zapachu mięty, rumianku, dziewanny, lawendy i wrotyczu. Można posadzić je w doniczkach i rozmieścić w różnych miejscach w domu, a także zadbać, aby pojawiły się w ogrodzie. Poza tym myszy źle znoszą aromat liści pomidorów i octu, dlatego, gdy wiesz, gdzie są ich gniazda, umieść te produkty w ich pobliżu. Podobnie postąp z arkuszami folii aluminiowej – te szkodniki bardzo boją się błysków i szelestu folii, co skutecznie ich wypłoszy.

Kot – sprzymierzeniec w walce z gryzoniami

Kot to zwierzę, które od zawsze kojarzone jest jako wróg myszy. Są liczne bajki i filmy, gdzie trwa odwieczna gonitwa kota za tym gryzoniem. Jednak czy posiadanie czworonożnego przyjaciela to skuteczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Koty to drapieżniki. Mają świetnie rozwinięty instynkt łowiecki, który w połączeniu z cierpliwością, znakomicie przekłada się na ich sposób polowania. Polega on na zakradaniu się i ataku swojej ofiary znienacka. Myszy są dla nich idealnym celem, a poza tym mają w sobie taurynę, czyli cenny aminokwas w kociej diecie. Mimo to nie wszystkie mruczki polują na gryzonie. Badania wykazały, że duży wpływ na obudzenie w nich instynktu myśliwskiego ma kocia matka. To ona uczy kocięta polować, dlatego brak takiego przeszkolenia (np. w przypadku porzucenia ich przez kotkę) sprawia, że kot nie potrafi tego robić. 

Także charakter zwierząt definiuje ich zachowanie. Koty mogą być zwyczajnie leniwe i bardziej od polowania wolą w nieskończoność wylegiwać się na parapecie. Inne przyczyny to m.in. strach po ukąszeniu przez gryzonia i preferencje – czasem koty chętniej łapią np. owady. 

Jak pozbyć się myszy w domu przy pomocy chemicznych środków?

Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się myszy w domu, to jednym z najlepszych sposobów na rozprawienie się z tymi niechcianymi gośćmi jest użycie specjalnych preparatów chemicznych. Ich zadaniem jest wytępienie gryzoni. Najbardziej popularne są substancje, które działają z opóźnieniem, a tym samym pozwalają na wybicie całej populacji w kilka lub kilkanaście dni. 

Środki na myszy mają różną postać. Najczęściej są to płatki, proszek, żel i granulki. To, który sprawdzi się najlepiej, w dużej mierze zależy od tego, gdzie zamierzasz przeprowadzić deratyzację. Preparaty żelowe świetnie sprawdzą się w przypadku myszy, które urzędują w rurach i innych trudno dostępnych miejscach w danym obiekcie. Ziarna i płatki można rozłożyć na tackach i umieścić je na otwartej przestrzeni. Z kolei pasty najlepiej używać w specjalnych karmnikach deratyzacyjnych, gdzie są odpowiednio zabezpieczone przed wynoszeniem ich przez gryzonie. 

Zastosowanie kilka preparatów jednocześnie zdecydowanie wpłynie na efekt deratyzacji. Bardzo ważnym elementem tego zabiegu jest zachowanie szczególnej ostrożności. Przed użyciem każdego preparatu należy uważnie czytać etykiety. Ponadto należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji, aby dana trutka na myszy nie znalazła się w zasięgu m.in. dzieci i zwierząt domowych. 

Pułapki mechaniczne na gryzonie

Kto nie zna myszołapki? Metalowa pułapka sprężynowa to najpopularniejsza zasadzka na myszy. Równie popularne są chwytacze gryzoni. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą je złapać, ale niekoniecznie eliminować. Produkty te można stosować wielokrotnie, dlatego stanowią doskonałą inwestycję. Takie pułapki mają solidną konstrukcję i prostą obsługę. Ich specjalny mechanizm wpuszcza myszy do środka, ale nie wypuszcza je na zewnątrz. Można je dopiero uwolnić z dala od domu. 

Inny typ zasadzki to lep na myszy, który można wykorzystać w miejscach, gdzie zastosowanie trutek chemicznych czy pułapek mechanicznych nie jest wskazane. Zazwyczaj zawiera atraktant bez właściwości zabójczych, który zwabia myszy, a te wchodząc na niego, zostają unieruchomione za pomocą silnego kleju. 

Pamiętaj, że myszy zagnieżdżając się w Twoim domu, potrafią stać się dużym utrapieniem. Chrobotanie za ścianą, odchody w szafkach, piski… To wszystko potrafi być bardzo uciążliwe. Dobrze jest znać sprawdzone metody, które wyeliminują te gryzonie, dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się myszy z domu, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. W Dezder.com.pl znajdziesz złoty środek na takie problemy!