Jak zwalczyć kunę? Sprawdź, co powinieneś zrobić!

2024-01-11
Mimo że kuna to uroczy ssak, to jednak szkody przez nią wyrządzone spędzają właścicielom domów sen z powiek. Szukając schronienia przed zimnem, kryjówki przed naturalnymi wrogami, odpowiedniego miejsca do rozmnażania się i spędzania czasu, często wybierają ludzkie zabudowania i gospodarstwa domowe. Po czym poznać, że kuny zamieszkały również w Twoim domu? Jak pozbyć się niechcianego lokatora? Podpowiemy Ci, co musisz zrobić!

Mimo że kuna to uroczy ssak, to jednak szkody przez nią wyrządzone spędzają właścicielom domów sen z powiek. Szukając schronienia przed zimnem, kryjówki przed naturalnymi wrogami, odpowiedniego miejsca do rozmnażania się i spędzania czasu, często wybierają ludzkie zabudowania i gospodarstwa domowe. Po czym poznać, że kuny zamieszkały również w Twoim domu? Jak pozbyć się niechcianego lokatora? Podpowiemy Ci, co musisz zrobić!

Spis treści:

  1. Kuna domowa – wygląd i tryb życia
  2. Uciążliwy gość, czyli kuna w Twoim domu
  3. Jak zwalczyć kunę stosując domowe sposoby?
  4. Jak wytępić kunę przy użyciu specjalnych preparatów?

Kuna domowa – wygląd i tryb życia

W Polsce wyróżnia się dwa gatunki kuny z ostrymi zębami, pazurami i trójkątnymi uszami, czyli kunę leśną i kunę domową. Różnica między nimi jest niewielka. Pierwsza z nich ma czarny nos i żółtą lub pomarańczową plamę na szyi. Domowa odmiana posiada jaśniejszy nos i białą plamę. Jeśli spotkasz na swoim podwórku kunę leśną, to z pewnością nie masz się czym martwić, gdyż ta szybko wróci do swojego naturalnego środowiska. W przypadku kuny domowej musisz wiedzieć, że jej pozbycie się wymaga od Ciebie zaangażowania.

Kuny są zwierzętami łownymi, dlatego, jeśli hodujesz króliki czy kury, to są one zagrożone. Przed ich atakami należy chronić też małe kotki i drobne domowe ptactwo ozdobne (np. papugi), gdyż ssaki te chętnie napadają na drobne zwierzęta. Ich wszystkożerność sprawia, że Twoje uprawy owocowe także nie są bezpieczne. Jednak kwestia tego, jak wytępić kunę, nie jest łatwa, gdyż to inteligentny ssak, dlatego musisz się odpowiednio przygotować.

Uciążliwy gość, czyli kuna w Twoim domu

Takie zwierzęta jak kuny znakomicie wspinają się po drzewach, po elewacjach i są bardzo skoczne. Jeśli znajdą szczelinę w podbitce dachowej czy izolacji budynku, chętnie wślizgują się do domu. Wtedy z dachu czy z poddasza dobiegają odgłosy takie jak piski, czy tupot, które mogą przeszkadzać mieszkańcom w odpoczynku. Zwierzęta te prowadzą zazwyczaj nocne życie – wówczas najchętniej polują, kopulują i bawią się z młodymi, generując przy tym duży hałas. Poza tym, że kuny są głośne, to bałaganią, pozostawiając po sobie resztki pożywienia, martwe ptaki, martwe gryzonie, swoją sierść i odchody. Dodatkowo wyrządzają liczne szkody takie jak m.in. niszczenie izolacji cieplnej, dziurawienie folii dachowej i podgryzanie kabli z instalacji elektrycznej.

Ze względu na niewielkie rozmiary i zwinność kuny mogą się wcisnąć w każdą dziurę. Aby zabezpieczyć przed nimi swój dom, należy zadbać o szczelność poddasza i dachu, szczególnie przy gąsiorach, włazach i rynnach. Zaleca się zabezpieczenie szczeliny kalenicowej i otworów wentylacyjnych taśmami perforowanymi lub stalowymi kratkami. Podbitka dachowa powinna być wykonana z drewna, a izolacja cieplna ze styropianu lub z płyt z pianki poliuretanowej – za tymi materiałami kuny nie przepadają. Na budynku mieszkalnym można również umieścić pastuchy elektryczne, kolce i specjalne listwy, które uniemożliwiają kunom wejście na strych. 

Jak zwalczyć kunę stosując domowe sposoby?

Futrzak, który zadomowi się na Twoim poddaszu, to duży problem, dlatego należy szybko reagować. Czy istnieją proste metody na to, jak zwalczyć kunę? Jest szereg domowych sposobów na jej odstraszenie. Zazwyczaj polegają one na zastosowaniu przedmiotów wydzielających uciążliwy dla nich zapach. Należą do nich m.in. zapach sierści psa – warto w miejscach przebywania ssaków umieścić worek z taką zawartością. Nieprzyjemny dla drapieżników aromat mają także pieprz, gałka muszkatołowa, lawenda i plektrantus psi (tzw. komarzyca). Świetnie działa rozmieszczenie kostek do WC na poddaszu czy w ogrodzie – te o zapachu cytrusów są szczególnie nielubiane przez kuny. 

Należy wspomnieć, że wszelkie przedmioty trzeba rozkładać przy użyciu rękawiczek ochronnych, tak, aby nie miały one bezpośredniego kontaktu z ciałem i zapachem człowieka –  kuny są oswojone z ludźmi, dlatego takie odstraszacze mogą uznać za niegroźne. 

Jak wytępić kunę przy użyciu specjalnych preparatów?

Z pewnością zastanawiasz się, jak zwalczyć kunę na strychu za pomocą specjalnych środków. Na rynku, w takich sklepach jak Dezder.com.pl, są dostępne preparaty na kuny, które szybko pozwolą Ci się na nowo cieszyć ciszą i spokojem we własnym domu. 

Wśród nich można znaleźć środki w aerozolu i koncentraty do rozcieńczania z wodą. Ich zastosowanie polega na spryskaniu obszarów, w których najczęściej przebywają ssaki, lub posmarowaniu przedmiotów narażonych na podgryzanie (np. kabli, płyt). Podobne działanie mają krążki zapachowe, wydzielające aromaty odbierane przez te ssaki jako niebezpieczne. 

Z kolei ultradźwiękowe odstraszacze to humanitarne rozwiązanie w walce z kunami. Można je zainstalować w ogrodzie i na poddaszu. Aparaty tego typu emitują dźwięki o różnej częstotliwości niesłyszalne dla człowieka, a dla kuny bardzo uciążliwe i zniechęcające. Skutecznym sposobem na to, jak zwalczyć kunę na strychu, są również chwytacze, czyli tzw. żywołapki, mające wielokrotne zastosowanie Używając do nich dodatkowo wabików, zwiększa się ich skuteczność. Wszystkie te produkty można dostać w Dezder.com.pl, dlatego warto zapoznać się z asortymentem sklepu!