Jak zwalczyć krety? Poznaj najlepsze metody

2024-01-09
Mimo że wielu osobom kret kojarzy się z bohaterem czeskich animacji, to w rzeczywistości jest to szkodnik i wróg właścicieli ogrodów, gdzie znajdują się gleby próchnicze. Systemy korytarzy i kopce, które tworzy, niszczą oraz szpecą posesje. Co zrobić, gdy kret zadomowi się również na Twojej działce? Jak się go pozbyć?

Mimo że wielu osobom kret kojarzy się z bohaterem czeskich animacji, to w rzeczywistości jest to szkodnik i wróg właścicieli ogrodów, gdzie znajdują się gleby próchnicze. Systemy korytarzy i kopce, które tworzy, niszczą oraz szpecą posesje. Co zrobić, gdy kret zadomowi się również na Twojej działce? Jak się go pozbyć?

Spis treści:

  1. Tryb życia kreta
  2. Niewielki ssak a duże zagrożenie dla Twojego ogrodu
  3. Jak zwalczyć krety na trawniku za pomocą specjalistycznych preparatów?
  4. Pułapki, czyli jak zwalczać krety na działce?

Tryb życia kreta

Występujące w Europie krety mają 15-20 cm długości i ważą 80-120 gramów. Zazwyczaj są pokryte ciemnoszarym lub czarnym krótkim futerkiem. Posiadają łapy z zakrzywionymi pazurami, dzięki którym tworzą sieć podziemnych korytarzy i formują kopce. Istnieje przekonanie, że są ślepe, jednak mają one niewielkie oczy, które reagują na światło. Ich podstawowymi zmysłami są węch i dotyk.

Żywią się głównie larwami owadów, żabami, ślimakami czy stonogami, które znajdują w wydrążonych przez siebie korytarzach. Tworzą także spiżarnie, gdzie składują swoje zapasy pożywienia. Kret, broniąc swojego terytorium, jest bardzo agresywny. W sytuacji, gdy inny osobnik wedrze się na zajmowany przez niego obszar, może dojść do walki, a takie pojedynki często kończą się śmiercią jednego lub nawet obu ssaków.

Krety żyją samotnie i jeden osobnik może zajmować nawet 4 ha powierzchni. Okres rui odbywa się w okresie wiosennym. Po 4-6 tygodniach ciąży samica rodzi do 7 młodych na miot, a te po miesiącu wyruszają dalej w celu założenia własnych terytoriów. Średnia długość życia kreta to 4-6 lat.

Niewielki ssak a duże zagrożenie dla Twojego ogrodu

Skoro te szkodniki żywią się owadami, niejednokrotnie tymi, które szkodzą uprawom i roślinom ozdobnym, to dlaczego właściciele działek, szukają sposób na to, jak zwalczyć krety w ogrodzie? Wszystko przez podziemne tunele, które uszkadzają korzenie drzew, krzewów czy kwiatów. Z kolei liczne kopce, które pełnią funkcję wentylacyjną w systemach krecich korytarzy, niszczą trawnik i szpecą posesję. 

Na polach kamienie wykopane przez gryzonie i pozostawione na powierzchni mogą uszkodzić maszyny podczas prac rolnych. Dodatkowo odsłonięcie przez nich uprawianej gleby wspomaga rozwój chwastów, a tunele mogą uszkodzić systemy odwadniające i osłabić wały przydatne przy powodziach.

Należy pamiętać, że krety są objęte częściową ochroną. Poza zamkniętymi ogrodami, szkółkami leśnymi, sadami, lotniskami i obiektami sportowymi mogą być zwalczane wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia od Ministra Środowiska. Bez względu na rodzaj wybranej metody odstraszania gryzoni, należy zawsze zachować ostrożność i stosować preparaty zgodnie z instrukcjami.

Jak zwalczyć krety na trawniku za pomocą specjalistycznych preparatów?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zwalczyć krety na trawniku. W przypadku ogrodów dobrze jest zasadzić rośliny odstraszające je. Są to m.in. bazylia, aksamitka, komosa, czosnek czy  wilczomlecz groszkowy. Te niewielkie ssaki nie lubią ich zapachów.

Poza tym warto zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty na krety, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się niechcianych gości ze swojej posesji. Najbardziej popularne są środki w formie płynów, które wlewa się bezpośrednio do kopców po odsłonięciu kawałka tunelu, lub w formie aerozoli do spryskania zagrożonego terenu. 

W sklepach można znaleźć także pasty odstraszające szkodniki. Są one zamknięte w torebeczkach, które umieszcza się przy wylotach korytarzy. Zawierają one atraktanty, które zachęcają gryzonie do spożycia danego środka. Na rynku dostępne są także pastylki emitujące trujący gaz. Takie gazowanie nor można przeprowadzać wyłącznie na obszarach otwartych w odległości minimum 5 m od lasów i zabudowań.

Pułapki, czyli jak zwalczać krety na działce?

Jeśli zastanawiasz się jak zwalczać krety na działce w inny sposób, to poza chemicznymi środkami odstraszającymi, można również użyć różnego rodzaju pułapek. Mimo że potrafią one kopać bardzo głęboko, to zastosowanie podziemnych zapór w pobliżu określonych terenów, gdzie rosną drzewa, krzewy lub kwiaty, powstrzymają je przed zniszczeniem korzeni.

Podobnie będzie w przypadku umieszczeniu pod trawnikiem specjalnych siatek, które uniemożliwiają gryzoniom, wydostanie się na powierzchnię i zrobienie kopców.  Tego typu produkty są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu odpornego na korozję i mogą być zastosowane w różnych warunkach atmosferycznych, służąc przez długie lata.

Można również zaopatrzyć się w specjalne pułapki. Zazwyczaj wymagają one wkopania w ziemię w miejscu korytarza, którym przemieszcza się szkodnik. Najlepiej odszukać świeży kopiec i po jego odsłonięciu wsunąć w niego zasadzkę.

Bardzo popularne są tzw. żywołapki w formie tunelu z zapadkami. Szkodnik po wejściu w taką pułapkę nie jest w stanie już z niej wyjść. Niektóre modele mają wbudowane sygnalizatory, dzięki którym właściciel posesji wie, że zwierzę zostało złapane. Po schwytaniu kreta najlepiej wypuścić go jak najdalej od naszego domu – minimum 500 m. Warto zainteresować się produktami dostępnymi na rynku np. w sklepie Dezder.com.pl, gdzie można znaleźć wiele preparatów i zasadzek na krety.