Jak zwalczyć muchy w domu? Sprawdź!

2024-01-21
Choć muchy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia domowników, nie gryzą i nie wywołują alergii, to jednak ich obecność może bardzo irytować. Pełzają po pożywieniu, bzyczą za uchem, przeszkadzają, gdy chcemy spokojnie spędzić czas lub podczas naszego snu. Dodatkowo mogą przenosić takie choroby jak czerwonka, cholera czy gruźlica. Nie wiesz, jak zwalczyć muchy w domu? Czego użyć, żeby je wytępić? Zapraszamy do lektury!

Choć muchy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia domowników, nie gryzą i nie wywołują alergii, to jednak ich obecność może bardzo irytować. Pełzają po pożywieniu, bzyczą za uchem, przeszkadzają, gdy chcemy spokojnie spędzić czas lub podczas naszego snu. Dodatkowo mogą przenosić takie choroby jak czerwonka, cholera czy gruźlica. Nie wiesz, jak zwalczyć muchy w domu? Czego użyć, żeby je wytępić? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Cykl życia muchy
  2. Jak zwalczyć muchy w domu? Lepy, lampy lepowe i elektrofumigatory
  3. Domowe sposoby na to, jak pozbyć się much z domu
  4. Jak wytępić muchy w domu przy pomocy chemicznych środków?

Cykl życia muchy

Muchy to stawonogi, które są jednymi z najbardziej powszechnych owadów na świecie, żyjące ze zwierzętami i ludźmi. Najbardziej popularna jest mucha domowa. Jej ciało jest szaro-czarne i ma długość ok. 5-7 mm, a skrzydła są błoniaste. Ma trzy pary odnóży zakończone pazurkami i lepkimi stopami, dzięki którymi może wspinać się po każdej powierzchni – zarówno gładkiej, jak i chropowatej. Oczy muchy składają się z tysięcy sześciokątnych soczewek, co gwarantuje jej pole widzenia 360°.

Insekty najlepiej czują się w miejscach ciepłych (od 20° Celsjusza) i o dużej wilgotności. Gdy temperatury są dużo niższe, hibernują nawet na okres pół roku. Żywią się produktami spożywczymi i odpadami organicznymi.

Jak zwalczyć muchy w domu? Lepy, lampy lepowe i elektrofumigatory

Zatem jak zwalczyć muchy w domu? Popularnym sposobem jest lep. Choć wielu uważa, że jest to jedna z najmniej estetycznych pułapek na owady, to mimo wszystko nadal się je stosuje ze względu na skuteczność. Najczęściej ma postać taśmy lub arkuszy pokrytych klejem sporządzonym na bazie czegoś słodkiego np. syropu klonowego. Niektóre jego rodzaje zawierają również truciznę. Zwabiona mucha przykleja się do produktu i zostaje unieruchomiona.

Na podobnej zasadzie działają specjalne lampy lepowe. Takie oświetlenie nie wydziela żadnego drażniącego zapachu, nie rozpyla trujących substancji i nie zanieczyszcza środowiska. Z powodzeniem może być też wykorzystane jako ozdoba. Znakomicie sprawdzi się w przedsionku, na korytarzu, w kuchni, a nawet w salonie. Zastosowane świetlówki emitują światło o barwie, która przyciąga owady, a te wlatując do niej, przyklejają się do lepu, znajdującego się wewnątrz lampy.

Poleca się także elektrofumigatory, zawierające płyny owadobójcze. Podłączane do kontaktu podgrzewają substancję i ta rozprzestrzenia się po pomieszczeniach. Przed zastosowaniem takiego urządzenia należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, gdyż tylko rozważne ich używanie może przynieść zamierzony efekt.

Domowe sposoby na to, jak pozbyć się much z domu

Wśród domowych sposobów na to, jak pozbyć się much z domu, na uwagę zasługują pułapki, które można wykonać samodzielnie. Można stworzyć własny lep z papieru posmarowanego np. miodem. Muchy uwielbiają jego zapach, a po zwabieniu przykleją się do niego. Znakomicie sprawdzi się także mikstura z miodu i mąki kukurydzianej lub pułapka z piwem i z płynem do mycia naczyń, który jest trujący dla much. Tak naprawdę w tym przypadku możliwości jest bardzo wiele – ważne, aby zasadzka była słodka, wabiła owady i je unieruchamiała lub truła.

Świetnie działa także mieszanka różnych przypraw m.in. cynamon, świeży czosnek i pieprz, których silny zapach drażni muchy. Podobnie jest z suszonym rozmarynem rozwieszony w lnianych woreczkach pod sufitem, w oknach i przy szafkach zniechęci muchy do odwiedzenia Twoich kątów. Istnieją również rośliny, których aromat działa na te owady odstraszająco. Na parapetach i w domu warto postawić doniczki z lawendą, miętą czy pelargonią.

Bariera, która jest niemożliwa do pokonania przez natrętne insekty, to moskitiera w oknach i drzwiach balkonowych. Na rynku można znaleźć zasłony przyczepiane do ramy okna na rzepy lub przesuwane siatki w aluminiowych ramach. Takie produkty będę estetycznie się prezentować, a ich wielkim atutem jest łatwy montaż.

Jak wytępić muchy w domu przy pomocy chemicznych środków?

W sklepach takich jak Dezder.com.pl można zakupić wiele specjalistycznych preparatów, dzięki którym nie będziesz już musiał zastanawiać się, jak wytępić muchy w domu. Dostępne są proszki i granulaty, służące zazwyczaj do sporządzania oprysku. Mogą być wykorzystane do parapetów i okien. Z proszku można także przygotować pułapkę na muchy, mieszając go z wodą i cukrem. Należy pamiętać, aby przy takich zabiegach jak oprysk stosować rękawice ochronne.

Równie często, jak powyższe substancje, zaleca się koncentraty do sporządzania emulsji wodnej. Warto pokryć nią ściany, drzwi i okna oraz miejsca, gdzie zachowanie czystości jest utrudnione np. przy koszach na śmieci. W tym przypadku najlepiej użyć zamgławiacza, czyli specjalne urządzenie do interwencyjnej dezynfekcji. Dzięki niemu wybrane preparaty na muchy dostaną się nawet do trudno dostępnych miejsc.

W przypadku stosowania aerozoli warto opuścić dane pomieszczenie na kilka godzin i powrócić do niego dopiero po uprzednim wywietrzeniu. Jeśli chcesz zasięgnąć porady w wyborze odpowiedniego środka, zapraszamy do Dezder.com.pl. Pomożemy Ci wybrać najlepszy preparat na muchy!