Trojszyk ulec – poznaj domowego intruza! Zbiór najważniejszych informacji

2024-04-26
Jeśli zauważyłeś, że w Twojej kuchni lub spiżarni, unosi się zapach stęchlizny, a w opakowaniach produktów suchych takich jak makaron, orzechy czy kasze są jasne wylinki, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Prawdopodobnie masz do czynienia z trojszykiem uleca. Ten niepozorny owad jest jednym z najbardziej uporczywych szkodników, które mogą znaleźć się w Twoim domu. Nie obawiaj się! Pomożemy Ci poznać jego zwyczaje, jego szkodliwy wpływ na człowieka i sposoby na walkę z nim. Razem z nami przygotuj się na spotkanie z domowym intruzem – trojszykiem uleca!

Jeśli zauważyłeś, że w Twojej kuchni lub spiżarni, unosi się zapach stęchlizny, a w opakowaniach produktów suchych takich jak makaron, orzechy czy kasze są jasne wylinki, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Prawdopodobnie masz do czynienia z trojszykiem uleca. Ten niepozorny owad jest jednym z najbardziej uporczywych szkodników, które mogą znaleźć się w Twoim domu. Nie obawiaj się! Pomożemy Ci poznać jego zwyczaje, jego szkodliwy wpływ na człowieka i sposoby na walkę z nim. Razem z nami przygotuj się na spotkanie z domowym intruzem – trojszykiem uleca!

Spis treści:

  1. Tryb życia – trojszyk ulec w Twoim gospodarstwie domowym
  2. Uporczywy trojszyk ulec w domu – dlaczego jest niebezpieczny dla człowieka?
  3. Intruz trojszyk – zwalczanie szkodnika domowymi sposobami
  4. Środki chemiczne a trojszyk –  jak się pozbyć tego owada za pomocą specjalistycznych preparatów?

Tryb życia – trojszyk ulec w Twoim gospodarstwie domowym

Trojszyk ulec jest owadem z rodziny chrząszczy o rozmiarze niewiele większym niż ziarno ryżu. Ma chitynowy pancerz o czerwonawym lub brązowawym odcieniu, trzy pary odnóży i czułki. Jego ciało jest wydłużone i lekko spłaszczone. Ma skrzydła, jednak nie potrafi latać.

Najczęściej występuje w pomieszczeniach z żywnością np. w magazynach, sklepach, kuchniach itp. Odżywia się tam m.in. ziarnami zbóż, mąką, suchym pieczywem, fasolą, grochem, orzechami, suszonymi owocami, przyprawami, czekoladą, paszami.

Jest wyjątkowo aktywny latem, gdy temperatura powietrza jest cieplejsza. Podnosi ona tempo rozrodu jego populacji.

Samice w cyklu życia mogą złożyć nawet kilkaset jaj. Składają je w pokarm, w którym żerują. Gdy warunki sprzyjają, to z jaj w ciągu kilku dni wykluwają się larwy. Są one ruchliwe i ukrywają się w szczelinach ścian czy podłóg, a nawet w danym produkcie.

Ciekawostką jest to, że trojszyk ulec potrafi przeżyć w ekstremalnych warunkach. Jest w stanie przetrwać zarówno w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach, do czego przystosowuje swój organizm przez zmniejszanie aktywności. To czyni go jednym z najbardziej uporczywych szkodników w naszych domach.

Uporczywy trojszyk ulec w domu – dlaczego jest niebezpieczny dla człowieka?

Z pewnością zastanawiasz się, skąd bierze się trojszyk ulec w domu? Chrząszcze te mogą dostać się do budynku na wiele sposobów. Zazwyczaj domownicy przynoszą go nieświadomie z zakupami ze sklepów, czasem wraz z nowymi meblami lub nawet na własnej odzieży. Czasem chrząszcze te wpadają przez okna.

Mimo że trojszyki są nieduże, to jednak stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Poza tym, że ich obecność jest bardzo uciążliwa, to dodatkowo może powodować szereg problemów zdrowotnych.

Jak już wspomniano wcześniej zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy żerują oraz zanieczyszczają różnorodne produkty spożywcze, pozostawiając w nich swoje wylinki czy odchody. Tym samym konsumpcja takiej żywności przez ludzi może prowadzić do problemów żołądkowych i jelitowych.

Podobnie dzieje się w przypadku zwierząt. Pasze zanieczyszczone przez trojszyki bakteriami i grzybami jełczeją oraz robią się kwaśne, a zjadane przez zwierzęta stają się przyczyną ich poważnych chorób układu pokarmowego.

Szkodniki te niszczą także plony. Powodują ich zawilgocenie i zagrzewanie się, przez co zwiększają się straty zmagazynowanych produktów. Niektóre chrząszcze wydzielają benzochinony, czyli związki chemiczne o nieprzyjemnym aromacie i gorzkim smaku. Są one m.in. przyczyną stęchłego zapachu produktów, które stają się podatne na rozwój pleśni. Tym samym są one dyskwalifikowane do przetwórstwa i spożycia.

Intruz trojszyk – zwalczanie szkodnika domowymi sposobami

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, kiedy zauważysz trojszyka uleca w domu, jest sprzątanie. Owady te kochają zakamarki i szczeliny, więc jest ważne, aby porządnie wyczyścić wszelkie miejsca, w których mogłyby się schować. Należy robić to regularnie, gdyż tylko wtedy pozbędziesz się ich raz na zawsze.

Na porażonych produktach ziarnistych można zauważyć nieregularne wyżerki, a w mące czy paszach cienkie i delikatne wylinki larwalne. Taki pokarm trzeba natychmiast wyrzucić i starać się przechowywać takie jedzenie w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

A czego nie lubi trojszyk? Zwalczanie tego owada można również rozpocząć, stosując naturalne środki odstraszające. Olejek eukaliptusowy jest jednym z nich. Wykazuje on silne działanie drażniące dla wielu gatunków owadów. Wystarczy nanieść kilka kropel na wacik i umieścić go w miejscach, gdzie szkodniki są obecne.

Środki chemiczne a trojszyk – jak się pozbyć tego owada za pomocą specjalistycznych preparatów?

Domowe metody zwalczania są niewątpliwie ważne, ale w przypadku poważniejszych infestacji niezbędne jest użycie specjalistycznych preparatów owadobójczych. W naszym sklepie Dezder.com.pl oferujemy różne preparaty na trojszyki. Proponujemy m.in. świece dymne, koncentraty do rozcieńczania czy pułapki emitujące trujący gaz.

Oprysk to jedna z najpowszechniejszych metod walki z trojszykami. Ta technika polega na aplikacji specjalistycznego preparatu na obszarach, gdzie zauważono te szkodniki. Kolejną skuteczną metodą jest zamgławianie ULV, która pozwala na dotarcie substancji owadobójczych do miejsc trudno dostępnych takich jak szczeliny czy otwory. Można też skorzystać z lepów wabiących. Są to specjalne płytki pokryte klejem, które przyciągają trojszyki. Ten sposób nie tylko eliminuje owady, lecz także daje możliwość monitorowania ich obecności w domu.

Trojszyk? Jak się pozbyć tego szkodnika? Bez obaw! Skontaktuj się z fachowcami z Dezder.com.pl! Z nimi szybko i skutecznie dobierzesz odpowiednią metodę zwalczania tych intruzów!