Jak chronić się przed kleszczami?

2024-04-01
Pora wyruszyć na otwarte przestrzenie, ale czy oznacza to, że będziesz musiał dzielić się swoim wolnym czasem z kleszczami? Absolutnie nie! Myślimy o Twoim bezpieczeństwie, dlatego przygotowaliśmy poradnik na temat tego, jak skutecznie chronić się przed kleszczami. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym turystą, czy rodzicem zaniepokojonym o swoje dzieci, nasze porady pomogą Ci cieszyć się naturą bez obaw o zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Pora wyruszyć na otwarte przestrzenie, ale czy oznacza to, że będziesz musiał dzielić się swoim wolnym czasem z kleszczami? Absolutnie nie! Myślimy o Twoim bezpieczeństwie, dlatego przygotowaliśmy poradnik na temat tego, jak skutecznie chronić się przed kleszczami. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym turystą, czy rodzicem zaniepokojonym o swoje dzieci, nasze porady pomogą Ci cieszyć się naturą bez obaw o zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Spis treści:

  1. Gdzie i kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?
  2. Jak chronić dzieci przed kleszczami? Sprawdzone metody
  3. Szybka reakcja – co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?
  4. Skuteczne preparaty na kleszcze, czyli jak chronić się przed kleszczami?

Gdzie i kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?

Kleszcze są bardzo małe, a ich rozmiar waha się od 1 mm do 3 mm. Ich ciało jest płaskie i owalne, pokryte twardą, pancerzową skorupą. Kleszcze są zwykle czarne lub ciemnobrązowe. Posiadają one unikalny aparat gębowy, który jest zaprojektowany do wbijania się w skórę i ssania krwi. Owady te są ekspertami w kamuflowaniu się, dzięki czemu są trudne do zauważenia.

Kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do wczesnej jesieni, choć niektóre gatunki mogą działać również podczas ciepłych dni zimowych. Miejsca, w których możemy najczęściej się na nie natknąć to obszary z wysoką trawą, krzewami, lasami i liśćmi, czyli wszędzie tam, gdzie te pasożyty mają optymalne warunki do przetrwania.

Do rodziny kleszczy twardych, które najczęściej spotykamy w Polsce, należą kleszcz pospolity, łąkowy, jeżowy i psi. Trzeba pamiętać, że są one aktywne przez cały rok. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, możemy jednak znacznie zredukować ryzyko kontaktu z tymi nieproszonymi gośćmi.

Istnieje przekonanie, że kleszcze przenoszą choroby. Jest to połowiczna prawda, gdyż te pasożyty mogą je przenosić, jednak nie wszystkie są nosicielami. Mitem jest także to, że jeśli kleszcz Cię ukąsi, to na pewno zachorujesz. W rzeczywistości ryzyko zachorowania zależy od wielu czynników m.in. od jego gatunku, czasu, który spędził on na Twoim organizmie, czy miejsca, w którym zostałeś ukąszony. Nie daj się omamić pogłoskom, gdyż tylko rzetelne informacje pomogą Ci efektywnie chronić się przed kleszczami.

Jak chronić dzieci przed kleszczami? Sprawdzone metody

Dzieci uwielbiają spędzać czas na zewnątrz, ale to niestety sprawia, że są bardzo narażone na ugryzienia owadów. Zatem jak chronić dzieci przed kleszczami

Przede wszystkim ubierz swoje dziecko w ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Takie zabezpieczenie tworzy barierę fizyczną, która utrudnia pasożytom dotarcie do skóry. Na rynku dostępne są specjalne produkty, które odstraszają te pajęczaki. Zawierają one substancje odpychające owady, co może skutecznie zmniejszyć ryzyko ukąszenia.

Po każdym powrocie z zewnątrz dokładnie sprawdź swoje dziecko pod kątem obecności kleszczy, szczególnie w obszarach ciała, gdzie mogą się chętnie zagnieździć, np. za uszami, pachami czy pachwinami. Koniecznie rób to w okresach cieplejszych, gdy pajęczaki te są najbardziej aktywne! Jeśli masz ogród, zadbaj o regularne koszenie trawy i usuwanie zalegających liści. To redukuje liczbę kleszczy mających dostęp do Twojego podwórka.

Naucz swoje dzieci, gdzie kleszcze mogą przebywać. Jest to szczególnie ważne dla starszych dzieci, które mogą spędzać czas poza domem bez nadzoru dorosłych.

Szybka reakcja – co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Mimo podjętych środków ostrożności zdarza się, że kleszcz i tak zaatakuje. Im szybciej go usuniesz, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia. Do jego usunięcia najlepiej użyć specjalnych pęset lub urządzeń dostępnych w aptekach. Pamiętaj, aby wydobyć całe ciało pasożyta, nie zapominając o części wchodzącej w skórę. Jeśli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, poszukaj pomocy u znajomej pielęgniarki lub w szpitalu!

Po jego usunięciu miejsce ukąszenia należy zdezynfekować. Możesz użyć tradycyjnej maści antyseptycznej lub alkoholu. W następnych dniach obserwuj je. Jeśli zauważysz czerwone kręgi wokół niego, a Ty zaczniesz się gorzej czuć, dopadnie Cię gorączka, bóle mięśni czy bóle stawów, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Skuteczne preparaty na kleszcze, czyli jak chronić się przed kleszczami?

Bardzo ważnym elementem w prewencji przeciw tym pajęczakom są specjalistyczne preparaty na kleszcze dostępne w ofercie sklepu Dezder.com.pl. Wybierając produkty do ochrony, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Najlepszy będzie preparat, który zawiera substancje długotrwale odstraszające kleszcze w formie sprayu, kremu czy nawet szamponu. Wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Wiele środków przeznaczonych jest do stosowania na ubrania. Są niesamowicie skuteczne, zwłaszcza podczas długotrwałych wypraw na łono natury.

Pamiętaj, że mimo ich stosowania należy regularnie kontrolować skórę swoją i swoich bliskich po powrocie z zewnątrz. Dzięki temu nawet jeśli dojdzie do ukąszenia, szybko zauważysz pasożyta i będziesz mógł odpowiednio zareagować. Jeśli nie wiesz, jak chronić się przed kleszczami, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami w Dezder.com.pl!